Poskytujeme komplexní terapii pro děti - od kojenců, přes batolata, děti školního věku až po dorostence. Úzce spolupracujeme s jinými specializacemi v rámci MY CLINIC, zvláště s pediatry, ergoterapeuty a dětskými psychology.
Cílem dětské rehabilitace je zajistit obnovení zdravého vývoje dítěte po nemoci či úrazu. Někdy však mohou být odchylky od normálního vývoje dítěte způsobeny potížemi již v průběhu těhotenství matky anebo při porodu.
Jedním ze základních prvků úspěšné rehabilitace bývá fyzioterapie. S využitím nejnovějších poznatků o funkci mozku se snaží prostřednictvím pohybu a dalších fyzioterapeutických postupů cíleně ovlivňovat funkce ostatních systémů včetně funkcí psychických.
Ke každému pacientovi přistupujeme individuálně. Naším cílem je každého pacienta aktivně zapojit do léčení - naučit ho vnímat své tělo a s pomocí vhodných cvičení předcházet onemocněním. Důležitou součástí je vysvětlení jednotlivých metod rodičům tak, aby mohli s dítětem pracovat i v domácím prostředí.
Již krátce po narození se začíná skládat mozaika správného psychomotorického vývoje dítěte. Je proto vhodné, aby odborník sledoval případné odchylky dítěte od správného vývoje již od 6.týdne po narození. V tomto období může fyzioterapeut účinně ovlivnit správné zapojení svalů miminka, což může mít zásadní příznivý vliv na správné držení těla a umožní tak minimalizovat následné sekundární změny a možné bolestivé projevy. Naši terapeuti jsou vyškolení v práci s novorozenci s použitím uznávaných metod, ať už jde o Bobath koncept, Vojtovu metodu či senzorickou integraci.
U novorozenců, kojenců a batolat se konkrétně zabýváme:
Senzorická integrace znamená schopnost mozku zpracovat přicházející smyslové informace za účelem jejich použití. Je to proces, při kterém náš mozek zpracovává, třídí a organizuje všechny smyslové podněty z vnějšího i vnitřního prostředí. Mezi smyslové podněty řadíme: zrak, sluch, čich, chuť, hmat (taktilní vnímání), rovnováhu (vestibulární vnímání) a vnímání těla (propriocepce).
Pokud senzorická integrace nefunguje správně, dítě má problémy s jemnou motorikou, obratností, vyhýbá se pohybovým aktivitám. Má těžkosti s artikulací nebo je jeho vývoj řeči opožděný. Reaguje na některé situace příliš impulzivně nebo se naopak k určitým činnostem chová odmítavě. Takové dítě je často nesoustředěné a má problémy se čtením, psaním nebo počítáním.
Cílem této metody je poskytování smyslových stimulů tak, aby si dítě mohlo spontánně formovat přiměřené reakce na přicházející podněty (tzv. adaptivní odpovědi).
Terapie senzorické integrace se uskutečňuje v upraveném prostředí, které dítě stimuluje k pohybu a k aktivitě. V tomto prostředí se nacházejí různé typy houpaček, závěsných sítí nebo vaků. Kromě toho v něm lze najít různé překážky, nakloněné roviny, duté válce, pojízdné desky, zátěžové pomůcky, předměty s různými texturami a jiné. Prostředí je zároveň bezpečné.
V terapii společně nalézáme rovnováhu mezi svobodou dítěte a strukturou terapie. Všechno probíhá prostřednictvím hry.
Rehabilitační tým MY CLINIC je složený ze specialistů v oboru. Využíváme nejmodernější postupy a osvědčené léčebné trendy. Hlavní důraz klademe na individuální, psychosomatický přístup k rehabilitačnímu plánu stanovenému na míru každému pacientovi. Kromě individuální fyzioterapie zahrnuje rovněž různé modality fyzikální terapie a využití speciálních pomůcek.
V týmu působí specializovaná dětská fyzioterapeutka, která disponuje atestací v oboru fyzioterapie a má mnohaleté praktické zkušenosti z oboru. Specializuje se zejména na Bobath koncept a senzorickou integraci.